Viitorul, înfrângere dramatică pe teren propriu cu CS U Craiova, scor 0-1!

Viitorul nu a reușit să treacă de Craiova, specialista rezultatelor de 0-0.

Cu toate că agențiile de pariuri o dădeau favorită clară pe Viitorul, cu o cotă de 1.50, elevii lui Gică Hagi au oferit o evoluție ștearsă și lupta la titlu continuă, după ce oltenii s-au impus cu 1-0 la Ovidiu!

Screciu a fost aproape de gol în minutul 3, dar nu a reușit să trimită în poartă din 3 metri! Gazdele au replicat palid, iar până la sfârșitul partidei tot oaspeții au fost cei care au trecut pe lângă gol! Dimitrov i-a pasat propriului portar, iar mingea era să treacă pe lângă Calancea, neatent (’71).

Boli a nimerit bara în minutul 80, cu un șut din 6 metri, și Viitorul a ratat șansa de a se distanța în clasament față de principala urmăritoare, FCSB! Mai mult, Craiova a dat lovitura în prelungiri, la singura fază notabilă de poartă din repriza secundă. Mateiu s-a trezit singur cu Calancea, pe care l-a executat cu sânge rece (’90+2).

Viitorul rămâne cu 33 de puncte, cu 3 mai mult decât FCSB. Craiova reintră în lupta pentru podium, cu 27 de puncte.