Polonia a măturat pe jos cu România, scor 3-1, fără ca echipa gazdă să se întrebuinţeze prea mult.

Superstarul Lewandowski a rezolvat de unul singur partida, reuşind trei goluri. În minutul 28, Săpunaru a comis un penalty stupid, Lewandowski îndeplinind o simplă formalitate (’29). Mai apoi, atacantul polonez a înscris cu capul, după un corner (’57), iar socotelile au fost încheiate în minutul 62, cu un şut fără emoţii în stânga lui Tătăruşanu. Stancu a redus din diferenţă în minutul 77, cu un şut de la 20 de metri, deviat uşor de către Andone. Prea puțin însă pentru o națională care emite pretenții la o calificare la un turneu final!

Tot astăzi, Muntenegru a învins Armenia, scor 4-1, în timp ce Danemarca a câştigat în Kazakhstan, scor 3-1. Astfel, şansele de calificare ale României devin aproape nule, în condiţiile în care Muntenegru şi Danemarca au acumulat 10 puncte. Cu 16 puncte, Polonia va câştiga mai mult ca sigur grupa E.