Zi neagră pentru români în Cupa Angliei. Gardoş şi Chiricheş, eliminaţi - LOOKPLUS
Zi neagră pentru români în Cupa Angliei. Gardoş şi Chiricheş, eliminaţi

Al patrulea tur al Cupei Angliei a fost cu ghinion pentru români. Chiricheş şi Gardoş au fost titulari, dar Tottenham şi Southampton au fost eliminate.

Dezastrul a lovit-o pe Southampton. Florin Gardoş a fost titular, dar echipa sa a încasat trei goluri până la pauză. Deşi nu a fost considerat responsabil la vreunul din golurile primite, fundaşul a fost schimbat în prelungiri. Crystal Palace s-a calificat, după ce s-a impus cu 3-2.

Nici Chiricheş nu s-a descurcat mai bine. Tottenham a condus pe Leicester cu 1-0, dar a fost eliminată după ce oaspeţii au înscris golul calificării în minutul 92.

Pantilimon a fost doar rezervă în remiza cu Fulham, scor 0-0, iar calificarea se va decide în rejucare. Surprizele fazei le-au produs Middlesbrough şi Bradford. „Boro” a trecut de Manchester City cu 2-0, în vreme ce divizionara a treia a distrus-o pe Chelsea, scor 4-2.