Victorie imensă pentru Viitorul! Trupa lui Hagi a ajuns la un singur punct de liderul Astra! - LOOKPLUS

Viitorul a câştigat la Timişoara, scor 2-1, şi s-a apropiat la un singur punct de liderul Astra.

Oaspeţii au deschis scorul după un penalty provocat de Belu, în urma unui henţ. Cernat a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri (’21). Gazdele au trecut pe lângă egalare în minutul 25, atunci când Elek a şutat în forţă, de la marginea careului, dar mingea a lovit bara (’25). Zicu a restabilit egalitatea înainte de pauză, după ce s-a interpus pe traiectoria unui balon şutat de Elek, iar mingea a intrat în poartă (’42).

Cernat a realizat „dubla” în repriza secundă, după o pasă perfectă venită de la Nicoliţă. Mijlocaşul Viitorului l-a învins fără probleme pe Kirschstein (’47). Bănăţenii au alergat după egalare până spre finalul partidei, însă nu au reuşit să perforeze apărarea perfectă a oaspeţilor.

În urma acestei victorii, Viitorul urcă pe locul secund în clasament, cu 40 de puncte. Timişoara e pe locul 11, cu 20 de puncte.