Remiză în Moldova! Dinamo nu a reuşit să câştige la Botoşani - LOOKPLUS
Remiză în Moldova! Dinamo nu a reuşit să câştige la Botoşani

FC Botoşani şi Dinamo au remizat, scor 1-1, după o partidă extrem de disputată.

Dinamo a ratat prima ocazie a meciului prin Rotariu! Fotbalistul oaspeţilor a şutat în bara transversală de la 17 metri (’15). Moldovenii au deschis scorul după un şut frumos al lui Cabrera, din interiorul careului (’27). Essombe ar fi putut egala, dar atacantul a fost blocat în ultimul moment de Iliev (’37). Acelaşi Essombe a reuşit, totuşi, să înscrie, şapte minute mai târziu. Fotbalistul a trimis plasat, din interiorul careului, fără speranţe pentru portarul gazdelor (’45+2).

Dinamo a fost mai insistentă în repriza secundă, dar Gavrilă (’49) şi Puljic (’63) nu au reuşit nici ei să-l învingă pe Iliev. S-a terminat 1-1 şi Dinamo acumulează 18 puncte în 11 etape, ocupând locul 4 în clasament. FC Botoşani este pe 12, cu doar 8 puncte.