Meciuri nebune în Cupa României! Pandurii a avut nevoie de penalty-uri pentru a accede în optimi! Şi CFR a tremurat pentru calificare - LOOKPLUS

Dramatism maxim în 16-imile Cupei României! Pandurii şi CFR au tremurat serios pentru a obţine biletele în optimi!

ASA Târgu Mureş s-a calificat fără emoţii în optimile Cupei României, după ce a trecut cu 4-1 de Pojorâta. Golurile trupei pregătite de Cristiano Bergodi au fost reuşite de Manolov (‘2, ’72), Gabi Mureşan (’29) şi Axente (’81). Golul de onoare al gazdelor a fost înscris de Cainari (’88).

Viitorul Constanţa 2 s-a calificat şi ea mai departe în Cupă, după ce a câştigat cu 2-1 în faţa celor de la Clinceni. Pentru gazde au marcat Răzvan Marin (’47) şi Grecu (’78), iar pentru oaspeţi a punctat Kuku (’41).

Pandurii, în schimb, a tremurat serios pentru a obţine biletele în turul următor. Gorjenii au deschis primii scorul, prin Cristi Săpunaru, aflat la debutul în tricoul oltenilor. Fundaşul a punctat cu o lovitură de cap, în minutul 10. Arădenii au reuşit egalarea pe final de partidă, după autogolul lui Nistor (’87). Cum cele două echipe nu au reuşit să înscrie în prelungiri, meciul s-a decis la penalty-uri, unde elevii lui Edi Iordănescu au avut nervii mai tari. Oaspeţii s-au impus cu 3-1 la loviturile de departaje.

Nici CFR nu a avut un meci uşor. Trupa din Gruia s-a impus abia după cele două reprize de prelungiri, în faţa formaţiei CS Baloteşti, scor 1-0. Clujenii au înscris golul calificării în minutul 112, prin Beleck! În prelungiri, oaspeţii au jucat în dublă inferioritate numerică!

REZULTATE 16-IMILE CUPEI ROMÂNIEI:

UTA Arad – Pandurii 1-1 (1-3 la pen.)
Baloteşti – CFR Cluj 0-0 (0-1 după prelungiri)
Pojorâta – ASA Târgu Mureş 1-4
V. Constanţa 2 – Clinceni 2-1

22 septembrie 2015

Un comentariu To “Meciuri nebune în Cupa României! Pandurii a avut nevoie de penalty-uri pentru a accede în optimi! Şi CFR a tremurat pentru calificare”