Halep, calificare cu emoții în optimile Indian Wells! Cu cine se va duela pentru un loc în sferturi - LOOKPLUS

Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells, după ce a trecut cu mari emoții de americanca Varvara Lepchenko, scor 6-1, 3-6, 6-1.

După un prim set câștigat categoric, Halep a trebuit să se declare învinsă în setul al doilea. Deși în pauza de la 1-1 a acuzat dureri la glezna stângă şi a cerut intervenţia fizioterapeutului turneului, românca a reușit să-și adjudece setul decisiv și să se califice în optimi la Indian Wells.

Pentru un loc în sferturile de finală, Halep va juca împotriva Karolinei Pliskova, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14. Cehoaica a eliminat-o în optimi, cu scorul de 7-5, 6-4, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 19.

Halep şi Pliskova s-au mai întâlnit în finala de la Dubai, când românca s-a impus cu scorul de 6-4, 7-6 (4).