Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 4-1. Patru goluri în 17 minute! Eric și Buziuc, "duble" de vis - LOOKPLUS
Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari 4-1. Patru goluri în 17 minute! Eric și Buziuc, „duble” de vis

Gaz Metan a câștigat cu 4-1 în fața Voluntariului și a scăpat definitiv de grijile retrogradării.

După o primă repriză anostă, gazdele au dat tonul la spectacol în actul secund. Eric a deschis scorul cu un șut la colțul scurt, după o acțiune personală de toată frumusețea (’51). Buziuc a majorat diferența cu o reluare din apropiere, profitând de o apărare visătoare a ilfovenilor (’55). Eric a reușit „dubla” după doar câteva minute, cu un șut-centrare din lovitură liberă, din lateral dreapta (’61).

Voluntariul a redus din diferență prin autogolul lui Buzean (’68), dar ultimul cuvânt l-au avut tot ardelenii. Buziuc a bifat și el „dubla”, după ce a reluat imparabil cu capul, la colțul scurt (’83).