Gaz Metan învinge FC Botoşani, după un gol extrem de controversat - LOOKPLUS
Gaz Metan învinge FC Botoşani, după un gol extrem de controversat

Gaz Metan Mediaş a reuşit o victorie de aur în Liga 1 Betano, în faţa celor de la FC Botoşani, scor 1-0.

Medieşenii nu mai cunoscuseră gustul victoriei din 10 august, când învingeau pe Sepsi OSK Cu 2-1. Oaspeţii au ratat prima mare ocazie a meciului prin Moruţan, care a şutat milimetric pe lângă poartă din interiorul careului (’20). Gazdele au replicat prin Popovici, dar Cobrea a trimis în corner mingea trimisă de fotbalistul Mediaşului în careu (’41). Chitoşcă a ratat şi el, monumental, în minutul 64, când a şutat paralel cu poarta din doar 6 metri. Gazdele au deschis scorul după o fază controversată. Roberto Romeo a comis henţ în careu, fundaşii Botoşaniului s-au oprit, dar jucătorul Gazului şi-a văzut de joc şi a înscris (’65). Ultimele 30 de minute au găsit-o pe Botoşani în atac, însă jucătorii moldoveni au fost incapabili să puncteze. S-a terminat 1-0 pentru Gaz Metan, o gură importantă de oxigen pentru ardeleni.

Gaz Metan acumulează 9 puncte, în timp ce FC Botoşani rămâne cu 23 de puncte.