FC Botoșani - Concordia Chiajna 2-1. Greșeli mari de arbitraj în Moldova - LOOKPLUS
FC Botoșani – Concordia Chiajna 2-1. Greșeli mari de arbitraj în Moldova

FC Botoșani a câștigat cu 2-1 în fața Concordiei și continuă cursa de urmărire a liderului CFR Cluj.

Oaspeții au deschis primii scorul, prin Paul Batin, care a profitat de o eroare în defensiva gazdelor și l-a executat cu sânge rece pe Cobrea (’27). Moldovenii au solicitat penalty în prelungirile primei reprize, după o cădere în careu a lui Roman, dar arbitrul partidei a lăsat jocul să continue (’45+2).

Elevii lui Costel Enache au întors rezultatul în actul secund, în doar două minute! Buș a egalat cu un șut din 7 metri, fără speranțe pentru Bălgrădean (’53), iar Mihai Roman a stabilit scorul final cu o reluare acrobatică, după o gafă a lui Fota, care a ratat întâlnirea cu balonul (’55). Gazdele au trăit periculos finalul de meci. Moruțan a fost eliminat în minutul 77, după ce a văzut al doilea galben pentru simulare, la capătul unei faze controversate.

Ilfovenii au avut și ei un penalty refuzat pe finalul meciului, la un duel între Cristescu și Cobrea. Primul a fost faultat de goalkeeperul moldovenilor, dar Iulian Călin nu a arătat punctul cu var nici de această dată (’88).