Ce derby! Steaua şi Pandurii au făcut spectacol total pe Arena Naţională! - LOOKPLUS
Ce derby! Steaua şi Pandurii au făcut spectacol total pe Arena Naţională!

Gorjenii au fost extrem de aproape de a obţine o victorie pe Arena Naţională, în compania Stelei, însă elevii lui Mirel Rădoi s-au trezit pe finalul partidei.

Steaua a fost dominată clar de Pandurii mai bine de o oră de joc. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 5, după ce apărarea Ţroş-albastrăŢ a fost ridiculizată de gorjeni. Răduţ a înscris, singur, din 10 metri. Tot Răduţ a avut următoarea mare ocazie de gol, dar şutul lui din lovitură liberă a fost respins in extremis de Niţă (’51).

Primul şut pe poartă al gazdelor a fost reuşit de Tade, în minutul 66! Francezul a trimis slab, iar Mingote a reţinut. Oltenii puteau face 2-0 în minutul 76, dar Hora a şutat în bară, după un contraatac fulger. Muniru a egalat pentru gazde, după o lovitură liberă de la peste 40 de metri executată de Hamroun. Mijlocaşul a scăpat din marcajul lui Vasco şi a înscris cu o deviere simplă, din careul mic (’86). S-a terminat 1-1, scor care o avantajează pe Astra Giurgiu.

Pandurii şi Steaua sunt la trei puncte în spatele echipei lui Marius Şumudică.