Au picat primul test al iernii: Steaua - Qarabag FK 0-2. Evoluție slabă a vicecampioanei - LOOKPLUS
Au picat primul test al iernii: Steaua – Qarabag FK 0-2. Evoluție slabă a vicecampioanei

Steaua a clacat în primul amical al iernii. Vicecampioana României a pierdut, scor 0-2, în fața echipei Qarabag FK.

Reghe a folosit o formulă de start inedită, cu Alibec titular, dar atacantul venit de la Astra a avut o eovluție ștearsă, în nota echipei. Azerii au deschis scorul în minutul 26, prin Dino Ndlovu, care a marcat cu capul la colțul scurt, după o apărare visătoare a Stelei. Atacantul liderului din Azerbaidjan putea să majoreze diferența pe tabelă după doar câteva minute, după ce i-a driblat cu multă ușurință pe Enache și Momcilovic, dar Niță a intervenit providențial (’39).

Reghe a schimbat toată garnitura în actul secund, mutare care nu s-a dovedit inspirată. Azerii și-au dublat avantajul după un contraatac finalizat de decarul Muarem (’59). Steliștii au avut o evoluție ștearsă, astfel că Qarabag nu a avut probleme în a-și adjudeca victoria.

Steaua (prima repriză): Niță – Enache, Tamaș, Momcilovic, Toșca – Pintilii (cpt), Ov. Popescu – Adi Popa, Mihalcea, De Amorim – Alibec

Steaua (a doua repriză): Stăncioiu – Simion, Moke, Tudorie, Filip – Achim, Sulley, Boldrin – Jakolis, Onțel, Man

Florin Tănase, Harlem-Eddy Gnohere și Ionuț Poianănu au fost incluși în lot.