Viitorul, la prima victorie după 7 etape de secetă. Miriuță își simte postul amenințat!

Viitorul a obținut prima victorie după 7 etape de secetă. Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu 2-1 pe terenul Concordiei Chiajna și a urcat pe locul 9 în clasament, cu 8 puncte.

Aflate în foame mare de puncte, Concordia și Viitorul erau obligate să câștige pentru a nu-și complica și mai mult situația în clasament. Prima repriză a fost la discreția campioanei, care și-a creat numeroase ocazii la poarta lui Bălgrădean. Eric a spart gheața în minutul 35, după ce a catapultat mingea în plasă de la aproximativ 20 de metri.

Ilfovenii au revenit în joc, după ce au profitat de o gafă în lanț a apărării adverse. Fota a trimis în careul advers, iar mingea deviată de Mladen nu a fost oprită de Râmniceanu, care a scăpat balonul printre mâini, în poartă (’48). Țucudean i-a readus însă în avantaj pe constănțeni, cu un șut violent, de la 15 metri, aproape de vinclu (’71).

Chiajna a solicitat un penalty pe finalul meciului, după un presupus henț în careu al lui Boli, dar arbitrul Andrei Chivulete a lăsat jocul să continue (’88). Concordia a reușit să egaleze prin Fota, în prelungiri, dar golul a fost anulat pentru un henț comis de fotbalistul gazdelor (90+3)! S-a terminat 1-2, rezultat care agită și mai mult apele în tabăra ilfovenilor. Chiajna a obținut doar 2 puncte sub comanda lui Vasile Miriuță, care ar putea avea soarta lui Dan Alexa.