Viitorul, neputincioasă în faţa Stelei! Victorie facilă pentru bucureşteni

Steaua nu a avut milă de Viitorul şi s-a distanţat în fruntea clasamentului, după 2-0 cu echipa „Regelui” Hagi, la capătul unui meci spectaculos.

Oaspeţii puteau deschide scorul după o gafă a lui Muniru, dar şutul lui Iancu a fost respins de Niţă (‘4). Peste zece minute, Purece a şutat puternic de la 16 metri, dar acelaşi Niţă a repins în corner, cu un nou reflex de excepţie (’13).

Steaua a deschis scorul dintr-un penalty acordat extrem de uşor de arbitrul Găman, după un contact între Brandan şi Adi Popa (’16). Boldrin a transformat lovitura de la 11 metri (’17). Momcilovic a dublat avantajul gazdelor, cu un şut din interiorul careului mic, după o bâlbâială în apărarea oaspeţilor (’22).

Cel mai controversat moment al meciului s-a petrecut spre finalul primei reprize. Purece l-a umplut de sânge pe Muniru în minutul 43, dar arbitrul Găman a lăsat jocul să continue, spre stupoarea tuturor.

Steliştii au continuat asaltul la poarta Viitorului şi în repriza secundă, iar Aganovic a ratat şi el incredibil, după ce l-a luat la ţintă pe Rîmniceanu cu un şut din interiorul careului (’70). Purece a fost aproape de un eurogol în prelungirile partidei (’90+3), cu un şut cu efect din afara careului, scos din vinclu de Niţă. S-a terminat 2-0, rezultat care o duce pe Steaua la 3 puncte de principala urmăritoare, CS U Craiova.