Viitorul a făcut show cu FC Botoșani. Trupa lui Hagi încheie anul pe primul loc

Viitorul a câștigat cu 3-1 în fața Botoșaniului și încheie anul pe primul loc în clasament, cu 42 de puncte după 21 de etape.

Gazdele au început, practic, partida de la 0-1, după ce Roman a deschis scorul după nici 8 secunde de joc! Fostul mijlocaș rapidist a profitat de o neînțelegere dintre Ganea și Buzbuchi și a înscris cel mai rapid gol din acest sezon al Ligii 1. Roman a avut șansa „dublei”, însă portarul Viitorului a reușit să pareze (‘6).

Trupa lui Hagi a egalat destul de repede. Gabi Iancu a transformat o lovitură de pedeapsă obținută de Coman, care a fost faultat de Burcă (’16). La reluare, Benzar putea să-și ducă în avantaj echipa, dar Albuț a avut un reflex uimitor (’24). Goalkeeper-ul oaspeților a intervenit providențial și la execuția lui Coman (’28). Albuț și-a salvat echipa de la un gol ca și făcut și pe finalul reprizei, când l-a stopat pe Chițu, lansat excelent de Răzvan Marin (’41).

Viitorul și-a continuat asediul la poarta adversă și în actul secund. Coman a trimis puțin peste din interiorul careului (’49), iar Chițu a dus scorul la 2-1, cu o lovitură de cap, după o nouă pasă impecabilă a lui Marin (’50). Fiul lui Petre Marin a majorat diferența pe tabelă 12 minute mai târziu, când a finalizat elegant, cu o scăriță de efect (’62). Marin a fost aproape de „dublă”, dar a tras pe lângă din situație de unu la unu cu portarul advers (’66). Cicăldău a semnat o ocazie uriașă în minutul 80. Mijlocașul gazdelor nu a putut relua în plasă din doar câțiva metri, fiind blocat la sacrificiu de Patache!

S-a terminat 3-1, rezultat cu care Viitorul rămâne pe prima poziție în clasament, cu 42 de puncte. Steaua încheia anul pe locul secund, cu 40 de puncte, urmată de