VIDEO Viitorul părăsește cupele europene pe ușa din dos. Campioana, umilită din nou de Salzburg

Viitorul a suferit un nou eșec usturător în cupele europene. După ce a cedat în tur cu 1-3, campioana României a pierdut și returul cu Salzburg, scor 0-4, și a ratat astfel prezența în grupele UEL.

Constănțenii au rezistat doar 8 minute în fața austriecilor, care au deschis scorul prin Dabbur (‘8). Gulbradsen a majorat avantajul echipei sale, după ce a scăpat singur cu Buzbuchi, pe care l-a executat cu sânge rece (’38). Atacantul lui Salzburg a marcat și în minutul 49, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Berisha a punctat pentru 3-0 de la punctul cu var, după un penalty obținut de același Gulbradsen (’54). Haidara a înschis tabela la 4-0, cu un șut de la 20 de metri, după o acțiune personală (’88).