VIDEO România, eşec dramatic în faţa Rusiei! Echipă inedită folosită de Daum

Sursa foto: frf.ro

UPDATE: România a pierdut dramatic amicalul cu Rusia, scor 0-1. Naţionala pregătită de Stanislav Cherchesov a lovit decisiv în prelungirile partidei, prin Ozdoev.

Deşi Daum a aliniat o echipă alcătuită mai mult din rezerve, tricolorii au avut o prestaţie mai bună faţă de meciul cu Polonia. Românii au jucat cu mai mult curaj în faţa Rusiei, creându-şi câteva ocazii importante la poarta lui Akinfeev. Rotariu a ratat cea mai mare şansă a României, în minutul 28. Liber în careu, dinamovistul a reluat peste o centrare excelentă a lui Florin Andone, care a avut o acţiune superbă pe flancul stâng. Tricolorii au solicitat şi un penalty în repriza secundă, după ce Andone a fost faultat de Semenov, dar centralul partidei a lăsat jocul să continue (’71).

Ruşii au irosit şi ei o ocazie uriaşă la buturile lui Pantilimon, prin Kokorin, care a ratat singur cu portarul băcăuan (’65). Defensiva României a clacat însă în prelungirile partidei. Ozdoev a marcat golul victoriei, cu un şut din doar câţiva metri, după o bâlbâială în careul nostru (’90+3). Reluările TV arată însă că jucătorul rus se afla în offside!

……………………………

După umilinţa cu Polonia, România speră să-şi ia revanşa în faţa fanilor cu o victorie în amicalul cu Rusia, programat astăzi, de la ora 18:00, la Groznîi.

Este ultimul meci al naționalei din acest an, dar și primul amical din mandatul lui Christoph Daum. „Va fi o partidă specială, un eveniment sportiv deosebit pentru Groznîi și pentru această regiune. Mă bucur că vom întâlni echipa Rusiei pregătită de Stanislav Cherchesov, prietenul meu de foarte multă vreme. Aştept un feedback de la potenţialii jucători titulari ai echipei naţionale, dar care nu prea au evoluat. Acest meci de pregătire ne va ajuta mult să construim pentru îndeplinirea obiectivului nostru, calificarea la Campionatul Mondial din 2018”, a transmis Daum.

Întâlnirea va fi condusă la centru de Aleksei Kulbakov (Belarus), care va fi ajutat de asistenții Dmitri Juk și Oleg Maslianko, ambii tot din Belarus.

Echipele de start:

Rusia: Akinfeev – Semenov, Kutepov, Kudryashov – Samedov, Zobnin, Glushakov, Mogilevec, Zhirkov – Miranchuk, Kokorin

România: Pantilimon – Enache, Săpunaru, Grigore, Latovlevici – Prepeliță, R. Marin – Rotariu, Stancu, Grozav – Andone