Victorie chinuită! Simona Halep s-a calificat în turul III la Miami, după un meci greu cu Osaka

Simona Halep s-a calificat în 16-imile turneului de la Miami, după ce a trecut de Naomi Osaka, scor 6-4, 2-6, 6-3, după o oră şi 58 de minute de joc.

Halep a avut un meci extrem de dificil cu numărul 49 WTA. Românca a câştigat cu mari emoţii primul set, scor 6-4, iar pe al doilea l-a pierdut categoric. Osaka a condus cu 4-0, Halep a redus din handicap (2-4), însă japoneza a dus scorul la 5-2, moment în care constănţeanca a apelat la intervenţia antrenorului. Degeaba însă, pentru că asiatica s-a impus cu 6-2.

Halep a început mai bine setul decisiv, conducând cu 3-1, dar Osaka a revenit şi a egalat situaţia. Românca a reuşit însă un nou break, dar partida a fost întreruptă din cauza ploii. Pauza i-a priit lui Halep, care s-a impus cu 6-3 şi a obţinut astfel calificarea în turul următor.

În 16-imi, Simona va juca împotriva învingătoarei partidei dintre Kontaveit şi Makarova.