Thriller în Ştefan cel Mare! Cu un om în minus, Astra a revenit de la 0-2 şi a obţinut un punct nesperat

Dinamo a scăpat printre degete victoria în faţa Astrei. Deşi au condus cu 2-0 şi au avut superioritate numerică din minutul 57, „câinii” au fost egalaţi pe final de meci, după un penalty acordat eronat de Cristi Balaj.

După 4-0 cu Pandurii şi 1-0 cu Dinamo II în Cupă, trupa din Ştefan cel Mare a fost aproape de un nou succes, dar giurgiuvenii, ajutaţi şi de Cristi Balaj, i-au stricat calculele lui Andone.

Dinamoviştii au condus cu 2-0, graţie golurilor înscrise de Adam Nemec (’34) şi Hanca (’51), dar campionii au reuşit să întoarcă rezultatul, deşi au evoluat şi cu un om în minus din minutul 57, după eliminarea lui Morais. Săpunaru a redus din diferenţă în minutul 82, iar Nicoară a egalat în prelungiri, după un penalty acordat eronat de Cristi Balaj (’90+5). Reluările TV arată că Penedo nu l-a faultat în careu pe Kortzorg, aşa cum a considerat arbitrul băimărean! Scor final: 2-2.