Surpriză în Moldova! Poli Iași învinge la Botoșani și trupa lui Leo Grozavu își ia gândul de la play-off

FC Botoșani poate să-și ia gândul de la play-off, după 1-3 de pe teren propriu cu rivala CSM Poli Iași.

Oaspeții au rezolvat partida încă din prima repriză, după golurile lui Bole, din lovitură liberă (’23), și Cristea (’36) din penalty. Miron și Golofca, de la gazde, s-au făcut și ei „remarcați” și au văzut cartonașul roșu în minutele 36, respectiv 39, lăsându-și echipa în 9 oameni!

În aceste condiții, victoria celor de la Iași a venit fără prea mari emoții. Bole a reușit „dubla” în minutul 61, cu un șut din centrul careului, în timp ce Burcă a redus din diferență din lovitură liberă (’70). Frăsinescu și Ciucur au văzut la rândul lor cartonașul roșu în prelungirile partidei (’90+2), pentru trageri repetate de timp.

Elevii lui Leo Grozavu rămân cu 25 de puncte în clasament, cu 4 mai puține ca Dinamo, ocupanta ultimului loc de play-off, însă „câinii” au un meci facil în această etapă cu ASA Târgu Mureș, pe teren propriu. CSM Iași acumulează 22 de puncte și așteaptă play-out-ul.