Astra a câştigat cu 4-1 pe terenul celor de la ASA Târgu Mureş şi mai are nevoie doar de un punct în ultimele două meciuri pentru a se încorona, în premieră, campioana României.

Oaspeţii au început în forţă partida. Alibec putea deschide scorul în minutul 5, dar l-a luat la ţintă pe Stăncioiu, din doar câţiva metri! Mureşenii au răspuns repede. Mureşan (’11) a reluat cu capul puţin alături, iar Pârvulescu (’23) a şutat milimetric pe lângă, din interiorul careului!

Giurgiuvenii au punctat primii, din penalty. Găman a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă obţinută de Alibec (’29). Atacantul putea majora diferenţa pe tabelă în două rânduri, dar de fiecare dată defensiva gazdelor a scăpat cu faţa curată (’34, ’44). Morais a avut şi el golul în bocanc, dar nu l-a putut învinge pe Stăncioiu, după o acţiune personală de toată frumuseţea (’39).

Astra a avut şi prima ocazie a reprizei secunde. Seto a trimis pe lângă poartă, după un contraatac al oaspeţilor (’46). Japonezul a fost răzbunat de Teixeira, care a punctat pentru 2-0 cu un şut la colţul lung (’50). Alibec a fost aproape de 3-0, dar a şutat peste din afara careului (’68).

Coşmarul ardelenilor nu se încheiase însă. Matei a fost eliminat în minutul 75, după ce a văzut al doilea cartonaş galben. La reluare, Alibec a marcat al 15-lea său gol din acest sezon, cu un şut violent, sub bară (’77).

Finalul de meci a fost unul electrizant. Gorobsov a înscris un gol de generic în minutul 85: a catapultat mingea în poartă, din afara careului! După nici două minute, Florea a dus scorul la 4-1 pentru Astra, după ce a reluat în plasa goală mingea respinsă de Stăncioiu (’87).

Daniel Niculae a vrut şi el să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, dar goalkeeper-ul gazdelor a avut o intervenţie salutară la execuţia fostului rapidist (’89). Scor final: 1-4!

25 aprilie 2016

3 comentarii la acest articol To “Şumi, aproape campion! Astra a făcut show la Mureş şi mai are nevoie doar de un punct pentru a câştiga titlul!”

1. Hei 🙂 er litt enig med deg ogsÃ¥ da.. selv om jeg ikke er glad i snø og kulde sÃ¥ er det nÃ¥ bedre en regn og vind… og nÃ¥r vi er i januar og februar sÃ¥ er det nÃ¥ vinter det skal være.. men men …Ha ei flott he:e)lKlgm

2. I’m really sorry. It sounds like yo7&28#1u;ve had a pretty rough time of it lately. I’ll keep my fingers crossed, though, that some good comes of this other movie project.

3. Can the wholesale discount be calculated before coupons? I also use the pl&#unig8221;WPEC bulk discount category” and I need to incorporate wholesale plugin after the “subtotal with no tax included” and before the coupon.Thanks http://jtergpk.com [url=http://hedxjfodtn.com]hedxjfodtn[/url] [link=http://pebzyix.com]pebzyix[/link]