Simona Halep, în turul III la Roland Garros. Victorie categorică cu Tatjana Maria

Simona Halep s-a calificat în turul III la Roland Garros, după ce a trecut de Tatjana Maria, scor 6-4, 6-3.

Chiar dacă nu a avut o evoluţie convingătoare, tenismena din Constanţa a reuşit să se impună în faţa nemţoaicei după o oră şi 24 de minute de joc. În primul set, Halep şi-a cedat de două ori serviciul, dar a reuşit 3 break-uri care au ajutat-o să-şi adjudece setul cu 6-4.

Românca a controlat ostilităţile pe teren şi în actul secund, pe care l-a câştigat cu 6-3.

În turul III, Simona va da piept cu Daria Kasatkina (Rusia), care a trecut de Marketa Voudrouseva (Cehia), scor 7-6, 6-4.