Simona Halep, în optimi la Roland Garros. Românca, victorie superbă cu Kasatkina

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros, după ce a câştigat duelul cu Daria Kasatkina.

Românca s-a impus cu 6-0, 7-5 în faţa rusoaicei, după o oră şi 19 minute de joc. Simona a câştigat fără probleme primul set, etalând un joc aproape perfect.

În setul secund, tenismena din Constanţa a condus cu 3-1, dar Kasatkina a revenit incredibil, reuşind patru game-uri consecutive. Daria servea pentru a-şi adjudeca setul, dar Halep a reuşit break-ul şi a menţinut astfel suspansul. După ce şi-a făcut serviciul, jucătoarea pregătită de Darren Cahill a bifat un nou break şi a preluat din nou conducerea pe tabelă, scor 6-5. Simona a servit pentru câştigarea setului şi, implicit, pentru victorie şi a făcut-o bine. S-a impus cu 7-5, spre bucuria fanilor săi.

În optimi, Halep va da piept cu Carla Suarez Navarro, care a trecut de Elena Vesnina, scor 6-4, 6-4.