Şi-a revenit Simona Halep! Victorie importantă pentru România în FED Cup

Victorie de senzaţie obţinută de Simona Halep în faţa Petrei Kvitova! Românca s-a revanşat după înfrângerea surprinzătoare de ieri, contra Karolinei Pliskova, şi a trecut în trei seturi, scor 2-1 (6-4, 3-6, 6-3), de rivala din Cehia!

Simona Halep a câştigat cu mari emoţii primul set, scor 6-4, şi fanii sperau la o victorie extrem de importantă a României în faţa Cehiei. Kvitova a revenit în setul secund, pe care l-a adjudecat cu 6-3, şi a trimis meciul în decisiv.

În setul trei, ambele jucătoare au părut apăsate de presiunea partidei şi au fost incapabile de a-şi câştiga propriul serviciu în debutul setului. Halep a preluat conducerea, după un break de senzaţie şi a câştigat setul cu 6-3!

România conduce pe Cehia cu 2-1 şi Monica Niculescu are şansa de a obţine o victorie istorică, tot astăzi, în faţa Karolinei Pliskova.