Sepsi Sf. Gheorghe – Juventus București 2-1. Gol fabulos marcat de Stoenac!

Sepsi sf. Gheorghe a obținut prima victorie în acest sezon, după ce a câștigat pe teren propriu în fața lui Juventus București, scor 2-1.

Gazdele au marcat primul gol al meciului în minutul 62, prin Sebastian Ghinga. Mijlocașul a împins balonul în poartă din doar un metru, după două intervenții salutare ale lui Mingote.

Oaspeții puteau egala pe finalul jocului, prin Țâră, care a trimis din voleu din interiorul careului, dar mingea a fost respinsă miraculos de Niczuly (’85). Mai mult, Sepsi a mai punctat o dată prin Herea, care a finalizat la colțul lung, după un contraatac-fulger al echipei sale (’90+1).

Juventus a redus din handicap după nici două minute, cu un gol fabulos al lui Stoenac, care a expediat o torpilă de la 20 de metri, direct sub transversală (’90+3). A fost prea târziu însă. Sepsi s-a impus cu 2-1 și a obținut astfel primul succes în Liga 1.