Scor halucinant în Moldova! Chiajna a făcut instrucţie cu FC Botoşani!

Concordia Chiajna e de neoprit! Ilfovenii au câştigat şi pe terenul Botoşaniului, scor 3-0, şi au luat o opţiune serioasă în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Oaspeţii au deschis repede scorul, prin Milevskyi. Ucraineanul a punctat cu capul din faţa porţii (‘8). Moldovenii au reuşit egalarea în minutul 23, dar golul lui Carralero a fost anulat pe motiv de offside. Pena nu a fost nici el mai norocos. Atacantul a trimis alături din interiorul careului (’33).

Gazdele au căutat egalarea şi în actul secund. Carralero a reluat peste, deşi se afla singur cu Bălgrădean (’63)! Cei care au reuşit să puncteze au fost tot elevii lui Adi Falub. Milevskyi a bifat „dubla”, după ce a înscris de la punctul cu var (’70).

Botoşănenii puteau reintra în joc după doar două minute, dar Bălgrădean a scos o minge de sub transversală! Portarul Chiajnei a intervenit şi la execuţia lui Cucu, din afara careului (’86). Fulop a avut şi el golul în bocanc, dar a trimis milimetric pe lângă, din lovitură liberă (’88).

Replica ilfovenilor nu s-a lăsat aşteptată. Obodo a reuşit un gol fabulos: lob de la 18 metri (’88)! A fost de altfel ultima ocazie periculoasă a partidei, una care nu va fi uşor uitată de elevii lui Cristi Pustai.