România e incredibilă! „Tricolorele” au măturat pe jos cu Danemarca!

Naționala de handbal a României e ca și calificată la Olimpiada de la Rio 2016 după victoria de senzație din Danemarca, scor 32-25!

Elevele lui Ryde au început în forță meciul și au arătat încă din primele minute că Danemarca nu poate pune probleme reale. Constant, Cristina Neagu și coechipierele sale au făcut spectacol și n-au dat nicio șansă adversarelor.

19-13 era scorul la pauză, iar repriza secundă a fost cireașa de pe tort! Cristina Neagu și Eliza Buceschi au înscris gol după gol și România s-a impus cu 32-25! Neagu s-a accidentat la scorul de 28-21 pentru România și a luat loc pe bancă în ultimele zece minute ale partidei, dar fanii speră să o vadă pe teren la meciul de duminică cu Muntenegru, de la ora 18:45.

Pentru „tricolore” urmează meciul cu Uruguay, de sâmbătă, de la ora 18:45.  La Olimpiada de la Rio se vor califica primele două echipe din grupă.