Rezultat surpriză în Gruia! CFR, învinsă de Pandurii Târgu Jiu

CFR a ratat șansa de a se apropia la doar un singur punct de podium, după ce a pierdut surprinzător, scor 0-1, în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu.

Prima ocazie a partidei a aparținut gazdelor. Ruiz a centrat periculos în fața porții, însă niciun coechipier nu a ajuns la minge (‘4). Oaspeții au răspuns prin Antal, care a șutat din interiorul careului, dar Marc a reținut (’10). Pandurii au reușit să deschidă scorul în minutul 31, prin Pleașcă. Jucătorul gorjenilor l-a învins pe Marc cu un șut violent, de la 18 metri! La reluare, CFR a reușit să egaleze, dar golul lui Bud a fost anulat pe motiv de offside (’32).

Pe finalul primei reprize, oltenii au solicitat lovitură de pedeapsă, la un contact între Camora și Herea, însă Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue (’35).

Clujenii au căutat egalarea și în actul secund. Ruiz a avut golul în bocanc, dar Ungurușan a reușit să blocheze șutul (’55). Spaniolul a mai avut o șansă de a înscrie, însă Stanca s-a opus (’61). După niciun minut, Herea a fost aproape de 0-2, dar a nimerit bara din doar câțiva metri (’62)!

Rus și Camora au ratat și ei o șansă uriașă în minutul 70, fiind lipsiți de precizie la finalizare. Primul nu a putut împinge balonul în plasă nici spre finalul jocului, când l-a luat la țintă pe Stanca din doar 2 metri (’76). Gorjenii au încheiat partida în inferioritate numerică, după ce Brînzan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

S-a terminat 0-1, rezultat surprinzător ținând cont de problemele financiare cu care se confruntă trupa din Târgu Jiu.