Oltenii visează la titlu. Craiova s-a apropiat la doar un singur punct de liderul CFR Cluj

CS U Craiova s-a apropiat la doar un singur punct de liderul CFR Cluj, după ce a câștigat cu 2-0 disputa cu Gaz Metan Mediaș.

Bancu a irosit prima ocazie a partidei în minutul 15, când a șutat violent la colțul scurt, dar Pleșca a reușit să respingă. Gustavo a ratat și el incredibil, după ce a reluat alături din doar câțiva metri (’19). Oaspeții au replicat pe finalul primei reprize, când Olaru a scăpat singur spre poartă, dar a șutat anemic, permițându-i lui Calancea să rețină fără probleme (’42).

Oltenii au spart gheața în actul secund. Băluță a luat o acțiune pe cont propriu, a centrat pe jos în fața porții, de unde Gustavo a îndeplinit o simplă formalitate (’56). Brazilianul a fost aproape de „dublă” și în minutul 63, când a tras direct în Pleșca, deși scăpase singur cu portarul advers. Burlacu a închis tabela la 2-0, după ce a finalizat o acțiune frumoasă a lui Dimitrov (’86).