Mediaşul e pe val! Poli Iaşi se scufundă în subsolul clasamentului

Criza continuă la Poli Iaşi. Moldovenii au fost aproape de o surpriză pe terenul Mediaşului, însă ardelenii au obţinut victoria pe final de meci, scor 2-1.

Moldovenii au ajuns la 6 eşecuri consecutive în campionat şi tremură serios în lupta pentru evitarea retrogradării.

Llullaku putea deschide scorul în două rânduri, în prima repriză, dar de fiecare dată Caparco a avut intervenţii remarcabile (‘6, ’40).

Cei care au dat lovitura au fost ieşenii, după o gafă a lui Pleşca. Mihalache a expediat un şut la colţul scurt, portarul gazdelor scăpând balonul în poartă (’47). Medieşenii au reuşit egalarea în minutul 73, prin Axente, care a reluat în poartă din 6 metri. Când nimeni nu se mai aştepta ca tabela să se modifice, elevii lui Pustai au lovit decisiv în prelungiri, prin Trtovac. Fundaşul central a prins un şut de zile mari, fără speranţe pentru Caparco (’90+1).

Gaz Metan urcă pe locul trei în clasament, cu 26 de puncte acumulate în 15 etape. Poli Iaşi se situează pe poziţia a 12-a, cu 12 puncte.