Meci spectaculos în Moldova! FC Botoşani – FC Voluntari 4-2

FC Botoşani a câştigat cu 4-2 în faţa Voluntariului şi a urcat pe locul 3 în play-out, cu 27 de puncte. Ilfovenii rămân pe loc de baraj, cu 22 de puncte.

Oaspeţii puteau deschide primii scorul, dar Bălan a nimerit bara din lovitură liberă de la 25 de metri (‘6). La reluare, gazdele au punctat prin Vaşvari, care a înscris de la punctul cu var, după un henţ în careu comis de Spahija (’14). Cabrera a majorat diferenţa pe tabelă, cu un şut din prima din interiorul careului (’32). Ştefănescu a redus din handicap pe finalul reprizei, cu o execuţie la colţul scurt (’44).

Actul secund a fost la fel de animat. Matulevicius a dus scorul la 3-1, printr-o lovitură de cap puternică (’58). Cabrera a bifat „dubla” în minutul 74, după ce a catapultat mingea aproape de vinclu!

Ilfovenii au punctat ultimii, prin Pancu. Fostul rapidist a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă obţinută de Bălan, care a fost faultat în careu de Ngadeu (’78). Scor final: 4-2!