Dinamo învinge CS U Craiova, scor 2-1, după un meci fabulos pe Arena Națională!

Dinamo și Craiova au oferit publicului prezent pe Arena Națională probabil cel mai bun meci din actualul sezon de Liga 1. „Câinii roșii” s-au impus cu 2-1 și lupta la play-off devine cu adevărat dramatică.

În doar 10 minute, Nemec a rezolvat partida cu o „dublă” fabuloasă. Mai întâi, slovacul a scăpat ușor din marcajul fundașilor adverși și l-a învins pe Mingote cu un șut plasat (‘5), după care atacantul a îndeplinit o simplă formalitate după o pasă ideală primită de la Palic, la 3 metri de poartă (’14). Oltenii au echilibrat partida și au avut trei bare consecutive într-un singur minut (’29)! Mai întâi, mingea șutată excepțional de Ivan de la marginea careului a lovit transversala, balonul i-a revenit lui Băluță care a tras și el în bara laterală, după care Romera a deviat în bară o nouă minge centrată de craioveni.

Craiova a reușit să înscrie în repriza secundă, dar golul lui Zlatinski a fost anulat pe motiv de offside (’52). Hanca a ratat și el o ocazie rarisimă, după ce s-a trezit singur cu Mingote în doar 5 metri, după o pasă a lui Nemec (’56). Mijlocașul dinamoviștilor a tras însă în portarul oltenilor. Penedo a fost providențial la faza următoare, respingând de două ori din fața lui Măzărache (’57).

Gustavo a obținut o lovitură de la 11 metri pentru olteni, dar Andrei Ivan și-a bătut joc de penalty. Din fericire pentru oaspeți, Gustavo a urmărit balonul și a trimis în poartă mingea respinsă în față de Penedo (’73). Cu toate acestea, dinamoviștii s-au concentrat în ultimele minute ale partidei și au reușit să obțină o victorie de aur în lupta pentru ultimele locuri de play-off.

Dinamo acumulează 38 de puncte, cu 2 mai puține decât Craiova. Gaz Metan, CFR Cluj și Astra Giurgiu sunt și ele aproape, astfel că ultimele meciuri din sezonul regulat vor fi interzise cardiacilor.