Dinamo, în finala Cupei României! Bourceanu i-a îngropat pe stelişti!

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României, după ce a scos o remiză pe terenul Stelei, scor 2-2. În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 0-0. Campionii au jucat cu un om în minus din minutul 42.

Partidă spectaculoasă pe Arena Naţională. Steaua şi Dinamo au oferit un show veritabil fanilor prezenţi la meci. Campionii au deschis scorul în minutul 17, prin Gabi Enache, care a punctat la colţul scurt, fără speranţe pentru Cerniauskas! Chipciu putea majora diferenţa pe tabelă, dar a trimis direct în portarul advers, după o acţiune prelungită a echipei sale (’27).

„Câinii” au replicat prin Ekeng, care după ce a driblat doi adversari a căzut în careu, însă Balaj a lăsat jocul să continue (’39). Trupa lui Rednic a primit un ajutor nesperat pe finalul primei reprize. Bourceanu a văzut direct cartonaşul roşu pentru un fault dur asupra lui Gnohere, la mijlocul terenului (’42). Campionii au rămas şi fără Laurenţiu Reghecampf, care a fost eliminat pentru proteste.

Actul secund a fost mai animat. Ekeng a restabilit egalitatea, după un gol de generic: a catapultat mingea, de la mare distanţă, aproape de vinclul porţii lui Cojocaru, rămas spectator la execuţia camerunezului (’51). Bucuria dinamoviştilor a durat doar câteva secunde. Chipciu a marcat pentru 2-1, din cădere, după o acţiune superbă a lui Adi Popa!

Gnohere a avut în două rânduri golul în bocanc, dar de fiecare a fost lipsit de precizie la finalizare (’61, ’65). Chipciu a fost şi el aproape de reuşită, dar nu a prins cadrul porţii, din afara careului (’68).

Dinamoviştii au punctat pentru 2-2 în minutul 75. Puljic a înscris cu latul în poarta goală, după un şut respins în faţă de Cojocaru. Tot la această fază, Rotariu nimerise bara din doar câţiva metri!

Finalul de meci a fost unul tensionat. Un om din staff-ul Stelei a fost trimis în tribune, după ce a lovit cu piciorul o sticlă pe marginea terenului (’90). S-a terminat 2-2, rezultat care o califică pe Dinamo în finala Cupei României.