Dinamo, eliminată din cupele europene. „Câinii”, nicio șansă în fața lui Bilbao

După Astra și Craiova, și Dinamo părăsește cupele europene. „Câinii” au pierdut cu 0-3 pe terenul lui Athletic Bilbao, după 1-1 la București.

Spaniolii au început în forță returul. Aduriz a reușit să înscrie cu capul, dar golul a fost anulat pe motiv de offside (’12). La reluare, trupa lui Contra a solicitat penalty după un duel între Nemec și Susaeta, dar arbitrul a lăsat jocul să continue (’15). Ibericii au deschis scorul în minutul 24, prin Raul Garcia, care a marcat cu o lovitură de cap din doar câțiva metri. Veteranul lui Bilbao a realizat „dubla” după nici 5 minute, cu un șut la colțul lung (’29).

Muniain a vrut și el să înscrie, însă Penedo a reușit să devieze balonul în bară (’66). Din păcate pentru Dinamo, Albin a luat și el la țintă bara (’75)! Mahlangu putea reuși golul serii, după ce a driblat mai mulți adversari și a trimis puțin alături din afara careului (’83).

Cei care au înscris însă au fost tot bascii. Aduriz a închis tabela cu un șut plasat la colțul lung, după un contraatac-școală al echipei sale (’86).