Debut trist pentru Niculescu pe banca Voluntariului! Ilfovenii au fost umiliţi la Botoşani

Claudiu Niculescu a debutat cu o înfrângere pe banca celor de la FC Voluntari. Ilfovenii au pierdut în deplasarea de la Botoşani, scor 0-3, şi tremură serios pentru evitarea retrogradării.

Gazdele au deschis scorul în minutul 25, prin Golofca. Moldoveanul l-a executat cu sânge rece pe Gavrilaş, cu un şut din centrul careului, după o pasă de geniu primită de la Mihai Roman.

Misiunea oaspeţilor s-a îngreunat considerabil în minutul 67, când Gabi Deac a fost eliminat pentru o intrare imprudentă asupra lui Bordeianu, astfel că următoarele goluri ale gazdelor nu au surprins pe nimeni. Mihai Roman a obţinut un penalty în minutul 71, transformat elegant de Vaşvari, şi emoţiile au fost risipite pentru fanii gazdelor. Mai mult, Fulop a înscris golul trei al moldovenilor, cu un lob superb peste Gavrilaş (’81).

FC Botoşani acumulează 23 de puncte, cu 2 mai puţin faţă de liderul din play-out, Gaz Metan Mediaş. FC Voluntari rămâne cu 17 puncte.