CS Mioveni s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce a trecut de Steaua. Piteștenii s-au impus cu 5-4 după executarea loviturilor de departajare! 0-0 a fost în timpul regulamentar și 1-1 după terminarea celor două reprize de prelungire.

Vicecampioana a dominat începutul de meci, însă fără a-și crea ocazii importante la poarta adversă. „Roș-albaștrii” au solicitat un penalty în minutul 35, după o pătrundere a lui Pintilii, însă arbitrul partidei a lăsat jocul să continue. La reluare, gazdele puteau deschide scorul prin Năstăsie, al cărui șut a fost cu greu respins de Niță (’38).

Cei de la Mioveni au cerut și ei o lovitură de pedeapsă după un presupus henț în careu al lui Momcilovic, dar Istvan Kovacs a fost de neclintit (’48). Piteștenii au jucat cu mult curaj în fața Stelei. Staicu s-a distrat cu apărarea oaspeților, a trimis spre poartă, dar Niță a reușit să respingă in extremis (’55)! Trupa lui Reghe a răspuns prin Pintilii, al cărui șut a fost parat de Popescu (’72).

Boldrin a avut șansa golului victorios în minutul 86, însă mingea trimisă de brazilian, din lovitura liberă de la 22 de metri, a lovit bara transversală! Toșca nu a fost nici el mai norocos. Fundașul central a expediat o torpilă de la distanță, care a trecut însă peste poartă (’89). Achim și Enache au fost și ei blocați de Popescu (’90+2), astfel că s-a intrat în prelungiri.

Bomba a explodat în minutul 95, când Nilă a marcat printre picioarele lui Niță, după ce s-a descotorosit cu ușurință de Toșca! Momcilovic (‘104) și De Amorim (‘105) au avut în bocanc golul egalizator, dar Popescu a intervenit excelent de fiecare dată!

Steliștii au reușit egalarea în a doua repriză a prelungirilor. Achim a înscris din doar câțiva metri, după ce a driblat un adversar (‘114). Gazdele au protestat vehement, cerând un fault la Galan, dar Kovacs a rămas ferm pe poziție!

Meciul s-a decis la penalty-uri!

Piteștenii au rămas cu un om în minus în ultimele minute ale prelungirilor, după ce Galan a văzut roșu direct pentru un fault din spate asupra lui Achim (‘116). S-a terminat 1-1, astfel că meciul s-a decis la loteria penalty-urilor, unde CS Mioveni a fost mai norocoasă.

Pentru gazde au marcat Ayza, Stoica, Nilă, Gugu și Boboc, în timp ce pentru steliști au înscris Achim, Pintilii, Ov. Popescu și Moke. De la oaspeți au ratat Boldrin și De Amorim, iar Năstăsie a fost singurul jucător al divizionarei secunde care a ratat de la punctul cu var.

14 decembrie 2016

Un comentariu To “CS Mioveni a detonat bomba în Cupa României! Piteștenii au eliminat Steaua, după un meci de infarct!”

1. Nu este Reghe de vina, ci Becali pentru ca a vandut multi jucatori de valoare, sacrificand performanta, pentru a baga in buzunarul sau cat mai multi bani. Daca vrei performanta, nu vinzi, ci iti intaresti echipa!