CFR e pe val! Clujenii au câștigat și pe terenul Iașiului și sunt neînvinși în acest sezon

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 pe terenul Iașiului și a urcat pe locul secund în clasament, la egalitate de puncte, 10, cu FC Botoșani, liderul Ligii 1 Betano.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 22, după un penalty controversat. Culio a transformat lovitura de pedeapsă, cu un șut plasat, fără speranțe pentru Koselev. CFR și-a dublat avantajul 10 minute mai târziu, prin Ovidiu Hoban, care a reluat imparabil cu capul în urma unei centrări excelente a lui Deac (’33).

Gazdele au replicat prin Platini (’35, ’43) și Kizito (’37), dar fără vreun efect pe tabelă. Aflat într-o poziție ideală de a marca, Urko Vera a tras direct în brațele portarului advers, spre dezamăgirea lui Dan Petrescu (’41).

Clujenii au mai înscris o dată în actul secund, dar golul lui Deac nu a fost validat pe motiv de offside la mijlocașul oaspeților (’67). Ieșenii au abandonat lupta prematur, astfel că echipa clujeană nu a avut emoții în a se impune cu 2-0.