Ce victorie! România a măturat pe jos cu Norvegia!

Norvegia pornea ca favorită clară la Cluj, în meciul contra României! Cristina Neagu și compania au reușit, însă, surpriza serii în preliminariile Campionatului European, ediția 2016, din Suedia.

Nu victoria „tricolorelor” a șocat, ci scorul: 25-20 pentru românce! Primele minute ale partidei jucate în Sala Polivalentă din Cluj au fost echilibrate. România conducea cu 3-2 în minutul 5, însă nici cel mai optimist fan nu se aștepta ca la pauză tabela să indice 16-9 pentru „tricolore”! România a condus chiar și cu 9 goluri, dar Norvegia a înscris trei goluri consecutive în ultimele minute ale primei reprize.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată și, totodată, s-au înscris foarte puține goluri! S-a terminat 25-20 pentru echipa pregătită de Tomas Ryde!

O victorie de povestit nepoților, Norvegia fiind, fără doar și poate, cea mai titrată națională de handbal feminin a lumii. Cele două echipe se vor duce, cel mai sigur, braț la braț la Europeanul din Suedia.