Astra – Concordia Chiajna 1-0. Final incendiar la Giurgiu!

Astra a obținut a treia victorie în acest sezon, după ce a câștigat cu 1-0 în fața Concordiei Chiajna.

După un început de partidă mai bun pentru oaspeți, gazdele au fost cele care au reușit să deschidă scorul. Ioniță a punctat la colțul lung, în urma unei pase geniale a lui Balaure (’21). Le Tallec a încercat să înscrie un gol senzațional, din foarfecă, dar Bălgrădean a reținut balonul (’28). Romario putea restabili egalitatea pe tabelă, dar a ratat incredibil în situație de unu la unu cu portarul advers (’40)! După ce l-a driblat pe Belu, jucătorul Concordiei a vrut să-l lobeze pe Iliev, dar goalkeeperul giurgiuvenilor nu s-a lăsat păcălit.

Deaconu a fost și el aproape de gol, cu un șut violent la colțul scurt, respins însă de Iliev (’48). Au urmat momente de acalmie până spre finalul meciului, când jocul s-a mai animat. Moise a tras alături din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri (’87). După niciun minut, Chipirliu a văzut al doilea galben pentru simulare și și-a lăsat astfel echipa în inferioritate numerică (’88). Ilfovenii au solicitat penalty în prelungirile meciului la un posibil henț comis în careu al lui Bejan, dar arbitrul a lăsat jocul să continue (’90+4). Tot la aceeași fază, Romario a luat la țintă bara, mingea i-a revenit lui Cristescu, care nu l-a putut învinge însă pe Iliev!