ASA da! Trupa lui Dan Alexa, triumfătoare pe terenul Timișoarei

ASA Târgu Mureș a obținut o victorie importantă pe terenul Tmișoarei, în lupta pentru evitarea retrogradării, scor 1-0.

Mureșenii au deschis scorul în minutul 29, prin Ciprian Rus, aflat la debutul în Liga 1. Atacantul a marcat cu un șut pe centrul porții, din doar 5 metri, după o acțiune superbă a lui Romeo Surdu. Poli putea egala prin Popovici, dar Mingote a parat execuția vârfului gazdelor (’34). La reluare, Kuku a fost aproape de 2-0, dar Straton s-a opus (’35).

Timișorenii au căutat golul egalizator în actul secund. Bocșan a ratat o ocazie incredibilă în debutul reprizei, fiind blocat excelent de Gabi Mureșan și Mingote (’53). Drăghici nu a fost nici el mai norocos. Jucătorul gazdelor a scăpat singur spre poartă, dar a fost blocat de goalkeeper-ul oaspeților, care și-a salvat echipa de la un gol ca și făcut (’80).

La cealaltă poartă, Ciolacu a ratat inexplicabil în prelungirile partidei. Atacantul mureșenilor nu l-a putut învinge pe Straton, deși scăpase singur cu portarul Timișoarei (’90+4). Scor final: 0-1!