ACS Poli Timişoara – FC Voluntari 1-0. Trei puncte de aur pentru bănăţeni

ACS Poli Timişoara a obţinut o victorie preţioasă în lupta pentru evitarea retrogradării, după 1-0 cu FC Voluntari. Bănăţenii au urcat până pe locul 5 în play-out, cu 13 puncte. Ilfovenii se află pe 4, cu 16 puncte.

Bănăţenii au început în forţă partida. Bărbuţ a luat o acţiune pe cont propriu, a centrat periculos în careu, dar Gavrilaş a reuşit să respingă balonul (‘1). Cânu nu a fost nici el mai norocos, trimiţând cu capul puţin alături din doar câţiva metri (’29). Gazdele au cerut penalty în prelungirile primei reprize, după o cădere în careu a lui Popovici, dar arbitrul Adrian Comănescu a lăsat jocul să continue (’45+2).

Oaspeţii au replicat abia în actul secund. Balaur a reluat cu capul puţin peste din interiorul careului, fază la care Straton s-a lovit de bară în încercarea de a boxa mingea (’49). Cel care a dezgheţat tabela a fost Popovici. Atacantul timişorenilor a reluat spectaculos, după o centrare foarte bună a lui Şeroni, care a avut o cursă extraordinară pe flancul stâng (’55).

Voluntariul a replicat timid, astfel că timişorenii au obţinut trei puncte vitale în lupta pentru salvarea de la retrogradare.